Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute.

Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute.

wakacje w albanii

Spis Treści

Wakacje w Albanii – co warto wiedzieć?

Albania jest krajem położonym w południowo — wschodniej Europie na półwyspie bałkańskim. Na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. 

Charakteryzuje się górzystym terenem. Piękne, kręte drogi, wzdłuż nadbrzeża z widokiem na morze. Tak zapamiętaliśmy naszą podróż. Czy warto odwiedzić Albanię na wakacje? Zdecydowanie TAK!

Kiedy warto pojechać na wakacje do Albanii? Ile trwa podróż do Albanii? Jakie są koszty samochodem? Jakie są koszty samolotem? Jak dojechać/dolecieć do Albanii? Zaczynajmy!

Czy warto pojechac do Albanii samochodem jointrip JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 21 JoinTrip.pl

Czy wakacje w Albanii są bezpieczne? 

W internecie można znaleźć dużo różnych informacji na temat tego, czy Albania to bezpieczny kraj. Rozróżnimy na ten moment bezpieczeństwo na dwa tematy.

Sprawa pierwsza. Bezpieczeństwo na drogach.

Albania posiada stosunkowo dobre drogi pomiędzy największymi miastami, są zabezpieczone barierami, a na ich jakość nie ma co narzekać. Trzeba wziąć pod uwagę, że Albania to przepiękny górzysty kraj, który posiada niezliczoną ilość serpentyn. Dlatego też trzeba uważać, aby nie wypaść z drogi.

Poruszanie się po na mieście w pierwszych dniach pobytu może być trochę niekomfortowe. W miastach takich, jak Tirana czy Saranda znajdziemy sporo wąskich uliczek. 

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, że rodowici mieszkańcy Albanii zatrzymują się na ulicy (nawet jak jest wąska i nie ma przejazdu) tylko po to, aby zrobić zakupy w lokalnym sklepie czy piekarni. 

Rekomendujemy, aby korzystać z dróg krajowych, jednak był też moment, gdzie zjechaliśmy do małej miejscowości. Ludzie byli uśmiechnięci, życzliwi, wręcz ciekawi nowych twarzy. W żadnym z tych miejsc nie czuliśmy się źle, czy nieswojo. 

Trzeba też pamiętać, że paliwo jest znacznie tańsze w małych miejscowościach niż po trasie. Sporo stacji, mimo że wciąż są na mapie, mogą nie istnieć w rzeczywistości.

Czy warto pojechac do Albanii samochodem JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 22 JoinTrip.pl

Druga sprawa. Bezpieczeństwo ogólne w dzień i w nocy.

Tutaj sprawa wygląda w dość prosty sposób. W turystycznych miejscach takich jak Saranda, Wlora, Durres, Tirana chodziliśmy od wschodu do późnych godzin wieczornych i nikt nas nie zaczepiał, nie prosił o pieniądze.

Albańczycy byli mili, otwarci, uśmiechnięci. Dlatego subiektywnie można stwierdzić, że jest to kraj przyjaźnie nastawionych do innych ludzi.

Jaka jest religia w Albanii?

Dane na rok 2011 wskazują na to, że dominującymi religiami w Albanii są islam i chrześcijaństwo. Szacuje się, że około 60% ludności wyznaje islam, co czyni Albanię jedynym krajem w Europie, w którym większość społeczeństwa to muzułmanie. 

Chrześcijaństwo stanowi około 17% społeczeństwa (w tym głównie katolicyzm i prawosławie).

Albania — mapa, jak najlepiej dojechać 

Planując wakacje w Albanii, wiedzieliśmy, że będziemy chcieli zacząć od południa. Nasz plan zakład w dalszym etapie podróży odwiedzenie Macedonii. Poniżej znajdziesz trasę, którą zrobiliśmy podczas całej podróży po Bałkanach.

W całej podróży pokonaliśmy ponad 4 000 km. Pierwszy nocleg, który zaplanowaliśmy, odbył się w Grecji. Saloniki, bo właśnie tam wylądowaliśmy, był strzałem w 10. 

Pierwszym większym miastem, które odwiedziliśmy w Albanii była Saranda. Zaczynając podróż od południa kraju i kierując się na północ Albanii, wzdłuż wybrzeża, zmniejszyliśmy znacznie liczbę kilometrów w drodze powrotnej. 

image JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 23 JoinTrip.pl

Czy warto pojechać na wakacje do Albanii samochodem?

Ile trwa podroz do Albanii samochodem 1 JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 24 JoinTrip.pl

Naszym zdaniem tak! Trzeba się oczywiście liczyć z kosztami paliwa, ubezpieczeń, winiet, płatnych autostrad i możliwych mandatów, ale naprawdę warto.

My pojechaliśmy w 4 osoby w tym dwóch kierowców. Warto pamiętać, że Albania to kraj górzysty i może przydać się auto z napędem 4×4.

Im więcej jest osób, które mogą poprowadzić samochód, tym lepiej. Chociaż z perspektywy kierowcy, i tak ciężko się odpoczywa, nawet nie prowadząc samochodu. 

Albania jest tak piękna, że bez samochodu pewnie nie wszędzie byśmy dotarli i nie udałoby nam się zobaczyć tylu cudownych miejsc.

Dlatego warto rozważyć podróż tym środkiem transportu lub wynajęciem samochodu na miejscu. Koszt wynajęcia samochodu zrekompensują piękne widoki w podróży 🙂, gdzie na każdym kroku roztacza się przepiękny widok. 

Ile trwa podróż do Albanii samochodem?

Internet w Albanii 1 JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 25 JoinTrip.pl

Długość podróż do Albanii samochodem jest przede wszystkim uzależniona od tego, od której strony chcemy rozpocząć zwiedzanie Albanii. 

Założenie jest takie, że startujemy z Krakowa.

Jeśli będziemy rozpoczynać podróż od północnej części Albanii (np. od Tirany, czyli stolicy) czas podróżny powinien nam zająć około 18 godzin. Przynajmniej tak pokazuje Google maps.

Dobrze byłoby doliczyć do tego 2-3 godzin spędzonych na przejściach granicznych, ponieważ przejeżdżamy przez takie kraje jak Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia, i docieramy do Albanii.

Do tego, jeśli doliczymy kilka przystanków na trasie, powinniśmy się zamknąć w około 25 godzin.

Jeśli jest dwóch lub trzech kierowców, to trasa będzie przebiegać całkiem sprawnie i przyjemnie.

Z perspektywy kierowcy najgorsze odcinki do pokonania to odcinek przez Słowację, jak również przez Serbię, średnia jakość dróg w obu tych krajach. 

Jest też drugi sposób na to, jak zwiedzać Albanię. Wystarczy rozpocząć od części południowej. Nasza trasa wydłuży się zaledwie o około 2h i dodatkowo dorzucimy kolejny kraj, jakim jest Grecja.

Podsumowując ten fragment, trzeba przygotować się na około 25 godzin trasy, licząc postoje i przejścia graniczne oraz wyruszając z Krakowa.

Ile trwa i kosztuje podróż do Albanii samolotem?

Do Albanii można również dostać się drogą powietrzną, jest to znacznie szybszy środek transportu niż dojazd samochodem na miejsce, jednak również ma swoje ograniczenia.

Czas lotu do Tirany to około 2 godziny z Warszawy. Tutaj możesz sprawdzić aktualne ceny biletów na trasie Warszawa — Tirana. Warto też sprawdzić wycieczki do Albanii z biur podróży można wykupić wczasy i wakacje last minute za mniejszą cenę. Lub sprawdzić koszt biletów czarterowych. 

Koszt takiego przelotu w obie strony dla jednej osoby to około 800 PLN.

Oczywiście, jak to w przypadku samolotów bywa, nie jest to stała cena. Potraktuj to, jak orientacyjny koszt.

Jak wiesz, samolot ma swoje plus (czas dostania się na miejsce), jak również i minusy (ilość bagażu, który możesz zabrać). Dlatego trzeba wybrać rozwiązanie, które najlepiej pasuje pod Twoje możliwości.

Transport i koszty paliwa – wakacje w Albanii

W internecie można znaleźć sporo informacji na temat niebezpieczeństwa na drogach. Pisałem o tym parę akapitów wcześniej. Albańczycy mają swój styl jazdy i nie ma go co porównywać.

W europie jesteśmy przyzwyczajeni do trochę innego stylu jazdy, Jeśli ktoś w Albanii użyje klaksonu to równie dobrze, może przywitać się ze swoim znajomym, jak i “ochrzanić” innego kierowcę. 

Ciekawostką jest to, że nie spotkaliśmy żadnego wypadku samochodowego.

Jednak przezorny zawsze ubezpieczony i lepiej wykupić dodatkową polisę. Pozwoli to na zredukowanie kosztów. Nam na szczęście udało się nie testować wykupionego ubezpieczenia. 

Jadąc na wakacje samochodem, warto zakupić winietę wcześniej. Można to zrobić przez internet. Nam potrzebne były winiety na Słowacji i Węgrzech. 

Co do tankowania to najważniejsza dla nas była własna przejściówka do tankowania gazu. 

Ile wydaliśmy na paliwo i autostrady?

Koszt tankowania (głównie gaz) – 1630 zł

Koszty płatnych autostrad – 262 zł

Parkingi – 92 zł 

Koszty dodatkowe: 

Cena ubezpieczenia: 200 zł 

Cena winiety Słowacja: 66,50 zł

Cena winiety Węgry: 67,90 zł 

Dokumenty i ubezpieczenie turystyczne

Do Albanii nie potrzebujecie paszportu. Wystarczy Wam ważny dowód osobisty. Pamiętajcie, że dokumentu musi być ważny przynajmniej 3 miesiące. To jedyny dokument (oprócz papierów na auto), który sprawdzano nam na granicy. 

Jadąc na wakacje,  warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Nie wyobrażam sobie wyjazdu bez niego. Koszty leczenia za granicą mogą być dotkliwe.

Jadąc na wakacje, nikt nie planuje wizyty w szpitalu, to jednak warto się zabezpieczyć, aby mieć spokojną głowę. Najczęściej koszt ubezpieczenia to mały procent tego, co wydamy na cały wakacyjny wyjazd. 

Jeśli spędzacie wakacje w Europie to warto wyrobić EKUZ (link do EKUZ). Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego, która jest dokumentem unijnym. Potwierdza prawo do korzystania z usług lekarskich, we wspólnocie europejskiej (UE) lub EFTA. 

W nagłych przypadkach (niezbędnych i nieplanowanych) można skorzystać z karty EKUZ. Warto przeczytać co dokładnie obejmuje ubezpieczenie i w jakim kraju. Kartę można wyrobić za darmo i odbywa się to w kilka minut. 

Więcej informacji na temat EKUZ możecie znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jeśli jedziecie samochodem, to należy również zadbać o Zieloną Kartę. Jest to dokument, który potwierdza na granicy, że Wasz samochód ma aktualne OC. 

Cena ubezpieczenia: 237 zł / 4 osoby 

Cena EKUZ: 0 zł 

7 rzeczy, o których warto pamiętać, jadąc do Albanii:

 1. Ubezpieczenie zdrowotne 
 2. Ubezpieczenie samochodu 
 3. Zielona Karta
 4. Winiety 
 5. Mapy offline i powerbank
 6. Podstawowe leki i elektrolity 
 7. Przejściówka do gazu (jeśli jedziecie samochodem na gaz) 

Baner z ubezpieczeniami:
<!– Tracking code –>

<a href=”https://partner.rankomat.pl/tracking/click/878c18fc292ba1674a8f60983ad79586″ target=”_blank”><img src=”https://partner.rankomat.pl/tracking/media/878c18fc292ba1674a8f60983ad79586″ border=”0″ width=”750″ height=”200″ /></a>

<!– End of Tracking code –>

Internet w Albanii

Na wakacjach w Albanii na pewno warto zakupić kartę sim z internetem, a na swoim telefonie wrzucić tryb samolotowy. W przeciwnym wypadku rachunek za telefon może was zaskoczyć, jeśli przypadkowo odpalicie internet. 

Warto pamiętać, że Albania nie jest w Unii Europejskiej.

Korzystaliśmy z usług największego operatora sieci komórkowej w Albanii, czyli Vodafone. Kartę możecie kupić w budkach oznaczonych logo Vodafone, gdzie od razu będziecie mogli ją zarejestrować. 

Co ciekawe, jeśli tak jak my planujecie odwiedzić jeszcze Macedonię Północną to karta z internetem działa też tam. 

Dostaliśmy informację, że jest to karta, która powinna działać na całych Bałkanach. Zabraliśmy również dodatkowy telefon, więc służył on jako hotspot dla naszej czwórki. 

Cena pakietu: 12,5 euro / 20 GB 

Noclegi – wakacje w Alabanii

Co warto kupic w Albanii jointrip.pl JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 26 JoinTrip.pl

Wszystkie noclegi w Grecji, Albanii i Macedonii wynajmowaliśmy przez Booking bądź Airbnb.

Nie mieliśmy specjalnych wymagań oprócz tego, żeby spokojnie można było się wyspać w 4 osoby i chociaż raz w połowie wyjazdu zrobić pranie co pozwalało ograniczyć miejsce w plecaku. 

Koszty noclegów przedstawiały się w następujący sposób.

Po przeliczeniu otrzymujemy wynik 386,4 PLN na osobę za 9 nocy. Czy da się taniej? Pewnie tak, jednak czy warto szukać najtańszych noclegów? To pytanie pozostawiamy otwarte.

Trzeba dodać, że wynajmowaliśmy przestrzeń tylko dla nas. Zazwyczaj były to mieszkania w bloku lub połowa domu z osobnym wejściem.

W żadnym z mieszkań nie spędziliśmy całego dnia. Służyły nam wyłącznie jako przystań na cichy i spokojny sen.

Jaka jest waluta w Albanii? 

Noclegi w albanii jointrip.pl JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 27 JoinTrip.pl

Walutą, którą warto mieć przy sobie, jest EURO. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie zapłacicie kartą, a wiadomo, że świeże owoce i lokalne przysmaki na straganach kuszą i potrzebują lokalnej waluty.

W każdym kantorze można wymienić Euro na LEKI, a w restauracjach czy sklepach zapłacicie kartą. 

100 Lek (ALL) = 3,85 PLN (kurs z 23.03.2022).

Jeśli chodzi o kantory, unikaliśmy miejsc mocno turystycznych. Przyjęliśmy taktykę, że sprawdzamy dane miejsce na Google Maps, jeśli ma dobre opinie, to idziemy. 

Pamiętajcie, że kurs w różnych kantorach może się różnić, dlatego nie polecam wymieniać wszystkich pieniędzy w pierwszym przygranicznym kantorze. Kolejny powód, dlaczego nie warto wymienić wszystkich pieniędzy w jednym kantorze, to, że można otrzyma podrobione banknoty.

Jednak jest to jedna z miejskich historii i nam się ona nie przydarzyła.

Ile pieniędzy zabrać ze sobą do Albanii? 

Ciężko jest to dokładnie określić. Każdy z nas ma inny budżet i inne potrzeby, niektórzy pewnie będę potrzebować 100 Euro dziennie, innym wystarczy kwota 20 Euro.

Dużo też zależy, czy w podróż wybierasz się solo, czy w kilka osób. Napewno Albania na własną rękę będzie tańszym rozwiązaniem niż wczasy all inclusive. Sami musicie zdecydować czy wolicie spędzić czas aktywnie zwiedzając kaniony i stare miasta, czy raczej leniwie sączyć drinka na plaży w kurorcie. 

Co warto kupić w Albanii

Jedzenie

Czy Albania jest bezpieczna JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 28 JoinTrip.pl

Ulubionym śniadaniem Albańczyków są słodkie wypieki takie jak: 

 • baklawa, cienkie ciasto filo przełożone syropem cukrowym lub miodem z orzechami 
 • melomakarona, czyli kruche orzechowe ciastka pochodzące z Grecji 
 • shëndetli słodkie orzechowo-miodowe ciasto z pomarańczami

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś fanem śniadań na słodko, to w większych miastach nie ma problemu z dostępem do pieczywa, serków, jajek, wędlin czy past wytrawnych z papryką, jak i warzyw oraz owoców. Możecie również skorzystać z propozycji barów i restauracji.

Jeśli planujecie być w małej wiosce, to zróbcie zakupy wcześniej. Małe, lokalne sklepy nie zawsze będą miały do zaoferowania to, czego potrzebujecie. 

W Albanii często jedliśmy:

 • Grillowane owoce morza 
 • Risotto z owocami morza 
 • Musake — zapiekankę z bakłażanów, sosu pomidorowego i mięsa mielonego pochodzącą z Grecji

Owoce i zioła 

Jaka jest religia w Albanii jointrip.pl JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 29 JoinTrip.pl

Z Albanii warto przywieźć przyprawy, oliwy i owoce. Możecie je dostać na lokalnych straganach. Zioła i przyprawy sprzedawane przy drogach mają 100 razy więcej smaku i zapachu niż te kupione u nas w markecie. Jeśli macie miejsce w bagażu to nie zastanawiajcie się dwa razy. 

My przywieźliśmy oregano, liście laurowe i tymianek, jak również kilka litrów oliwy dobrej jakości oraz arbuzy i melony. Niestety w Polsce smak owoców nie może konkurować z tymi dojrzewającymi w ciepłym klimacie. 

Wino

Albańskie wino oferuje niezwykłą różnorodność smaku. Niezależnie od preferencji, czy to lekkie i rześkie białe wino, eleganckie czerwone, czy słodkie wino deserowe- Albania ma wszystko, czego dusza miłośnika tego trunku zapragnie.

Odkrywanie różnorodności smaków to prawdziwa uczta dla podniebienia. Podczas wizyt w albańskich winnicach, możesz cieszyć się nie tylko degustacją wina, ale także podziwianiem zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Winorośl rośnie na stokach malowniczych gór, nad brzegami urokliwych jezior i wzdłuż Morza Adriatyckiego, tworząc prawdziwe arcydzieło natury.  

Ile trwa i kosztuje podroz do Albanii samolotem 1 JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 30 JoinTrip.pl

Co warto zobaczyć w Albanii?

Najpiękniejsza plaża

Jadąc do Albanii przeczytaliśmy sporo wpisów na fb grupach. Nie powiem, mieliśmy przeświadczenie, że każda plaża jest płatna i trzeba wykupić leżak.

Absolutnie tak nie jest. Prawdą natomiast jest, że nie wszędzie rozłożyć się na własnym ręczniku. Kurorty przy plażach często zaganiają część plaży dla gości ale dają możliwość wykupienia miejsca na leżaku.

Zawsze udawało nam się znaleźć piaszczysty kawałek plaży gdzie można było się opalać na własnym ręczniku i wykupując miejsca. 

Przy hotelowych plażach możecie zostać przegonieni ale wystarczy dobrze poszukać, żeby znaleźć plaże dostępne dla wszystkich. Na płatnych plażach płaci się za leżak. Koszt takiego leżaka to około 500 ALL.

Nam udało się znaleźć plażę o krystalicznie czystej wodzie. Borsh Beach  to niesamowite miejsce – plaża jest piękna i mało uczęszczana. Przynajmniej tak ją zapamiętaliśmy i polecamy!

Butrint

Butrint to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych stanowisk archeologicznych w Albanii, położone na południowym wybrzeżu kraju, niedaleko miasta Saranda.

Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i przyciąga turystów z całego świata ze względu na swoje historyczne i archeologiczne znaczenie.

Butrint ma długą historię sięgającą starożytności, sięgającą nawet 800 lat p.n.e. Miejsce to było zamieszkane przez różne kultury i cywilizacje, takie jak Ilirowie, Rzymianie, Bizantyjczycy i Wenecjanie, co pozostawiło ślady w postaci imponujących ruin i zabytków.

Podczas zwiedzania Butrintu możesz zobaczyć ruiny starożytnego miasta, mury obronne, teatr, świątynie, forum, łaźnie i inne budowle. Impresjonujące są szczególnie ruiny teatru, które mogły pomieścić około 2 500 widzów oraz ruiny rzymskich term, gdzie odnaleziono m.in. mozaiki.

Butrint to nie tylko zbiór starych ruin, ale również malownicze miejsce otoczone piękną przyrodą. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Butrint, który obejmuje jezioro Butrint i okoliczne mokradła. Jest to oaza przyrody, gdzie można obserwować różnorodne gatunki ptaków i roślinność.

Dla miłośników historii i archeologii Butrint stanowi fascynujące miejsce, które ukazuje bogatą przeszłość Albanii. Kombinacja historycznych ruin, malowniczej scenerii i przyrody czyni to miejsce niezwykłym dla każdego odwiedzającego.

Jeśli podróżujesz do Albanii, warto poświęcić czas na odwiedzenie Butrintu i poznanie jego bogatej historii. To miejsce, które zapewni Ci niezapomniane wrażenia i głębsze zrozumienie dziedzictwa Albanii.

Koszty:

 • Przepłyniecie promem w 4 osoby wraz z samochodem to cena 5€. Z biletem wstępu można spacerować po osadzie do woli. 
 • Parking bezpłatny 
 • Wejście na teren osady:

Bilet indywidualny: 1000 ALL

Bilet dla dzieci do (12-18 lat): 500 ALL

Dzieci poniżej 12 lat: wstęp bezpłatny 

Godziny otwarcia 9:00 – 19:00.

Saranda 

Nadmorskie miasteczko słynące z pięknych plaż. My wybraliśmy Sarandę jako dobre miejsce na pierwszy nocleg. Nie żałujemy tej decyzji, bo jest tutaj pięknie. 

Ta urokliwa nadmorska miejscowość przyciąga turystów ze względu na swoje piękne plaże, ciepłą atmosferę i bliskość do atrakcji turystycznych. Prawdą jest jednak, że ciężko tu o publiczną plażę. Prawie całe nabrzeże to teren hoteli, do których należą leżaki przy wybrzeżu. 

Nie ważne gdzie śpicie. Zawsze możecie wykupić miejsce tam, gdzie spodoba się Wam najbardziej. Trzeba to przyznać, jest w czym wybierać! Plaże tu są zadbane, leżaki przygotowane pod turystów wiec zostaje tylko wybrać miejscówkę.

Musicie uważać tylko na jedną rzecz. Zejście do morza w Albanii jest głównie kamieniste, wiec buty do wody ułatwią wejście.  

Jeśli będziecie w Sarandzie i głodniejecie, zajrzyjcie do Oda e Babes. Niestety przez covidowe obostrzenia lepiej uprzedzić wcześniej o swojej wizycie.

My nie zrobiliśmy rezerwacji i mieliśmy odejść z kwitkiem, ale właściciel jest przemiły i ugościł nas tym, co miał. Jest to najlepsza opcja na spróbowanie regionalnej kuchni i wina. Obsługa jest tak miła, że czujecie się jak w domu. Spacerując promenadą, można cieszyć się widokiem na morze i atmosferą nadmorskiego miasta.

Ksamil 

Ksamil to popularna nadmorska miejscowość położona w południowej Albanii, niedaleko miasta Saranda. Znana ze swoich pięknych plaż, turkusowej wody i malowniczych wysp, Ksamil przyciąga turystów z całego świata.

Główną atrakcją Ksamila są jego spektakularne plaże. Woda jest krystalicznie czysta, a piasek jest biały i delikatny.

Plaża Ksamil uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż w Albanii. Możesz tu cieszyć się kąpielami słonecznymi, pływać, nurkować lub po prostu relaksować się na leżaku i podziwiać widok na Morze Jońskie.

Uwaga Ksamil to bardzo turystyczna miejscowość i w sezonie może być bardzo tłoczno! 

Gjirokaster 

Albania na wakacje co warto wiedziec JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 31 JoinTrip.pl

Jedno z piękniejszych miejsc, które udało nam się odwiedzić w Albanii. Widoki zapierały dech w piersiach. To idealne miejsce na parogodzinną wycieczkę.

Gjirokastra jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast w Albanii ze względu na charakterystyczne ulice i domki.

Leży w południowej części kraju, na stokach wzgórza otoczonego górami. Jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i przyciąga turystów swoją unikalną architekturą i bogatą historią.

Gjirokastra ma długą historię sięgającą czasów starożytnych, ale najbardziej znanym okresem jest epoka osmańska. Miasto zachowało swój charakterystyczny wygląd, z kamienistymi domami, wąskimi uliczkami i wieżami obronnymi.

Jednym z najważniejszych zabytków w Gjirokastrze jest twierdza Gjirokastra, która góruje nad miastem. To imponujące fortyfikacje, które zapewniały ochronę w przeszłości, dziś stanowią doskonałe miejsce do podziwiania panoramicznego widoku na miasto i okolicę.

Spacerując uliczkami Gjirokastry, można podziwiać piękne kamienne domy, które są charakterystyczne dla tego regionu. Wieże obronne i wysokie dachy nadają miastu niepowtarzalny wygląd.

Albania na wakacje co warto wiedziec jointrip JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 32 JoinTrip.pl

Jezioro Blue Eye 

Czy Albania jest bezpieczna jointrip JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 33 JoinTrip.pl

Kiedy już odbędzie się spacer po pięknych uliczkach, zobaczycie twierdzę i napatrzyć się na piękne widoki to w drodze powrotnej do Sarandy warto zajrzeć do Blue Eye. 

Blue Eye (Albańskie: Syri i Kaltër) to jedno z najbardziej niezwykłych i pięknych miejsc w Albanii. Znajduje się ono w pobliżu miasta Saranda, w południowej części kraju. Blue Eye jest źródłem wodnym, które wyróżnia się niezwykłą turkusową barwą i głębokością oraz przyjemnie orzeźwiającą wodą.

Blue Eye jest naturalnym źródłem wody, które powstaje w wyniku wypływu wód podziemnych. Woda w tym miejscu jest niezwykle przejrzysta i ma intensywny turkusowy kolor, który przypomina oko. To właśnie stąd pochodzi jego nazwa – „Blue Eye” (Niebieskie Oko).

Okoliczna roślinność i przyroda tworzą piękne otoczenie dla tego magicznego miejsca. Warto zaznaczyć, że Blue Eye jest popularnym miejscem turystycznym, szczególnie latem, kiedy temperatura wzrasta i turystów przyciąga możliwość kąpieli w tej wyjątkowo chłodnej wodzie. 

Podczas wizyty w Blue Eye warto zachować ostrożność i szanować przyrodę. Miejsce to jest chronione i należy do Parku Narodowego Butrint. Dbaj o czystość i nie zostawiaj śmieci. To pomaga w zachowaniu tego naturalnego skarbu.

Koszty:

Wejście: 200 ALL 

Parking: darmowy 

Ciekawostki:

 • Jezioro Syri i Kaltër pochodzi od najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu źródeł, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitne Oko, czyli z angielskiego Blue Eye.
 • Temperatura wody to około 10 stopni Celsjusza więc w upalne dni można się porządnie schłodzić.
 • Źródło daje początek rzece Bistricë, o długości 25 km, która wpływa do Morza Jońskiego na południu Sarandy.
 • Barwa wody przybiera kolor od niebieskiego do szafirowego w zależności od pory dnia i położenia słońca. 
 • Do Blue Eye nie dojedziecie komunikacją miejską, chyba że wsiądzie w autobus do Gjirokastry i wysiądźcie po drodze, robiąc sobie spacer do jeziora.
 • Woda jest tak krystalicznie czysta, że można zobaczyć algi i dno.
 • Z jeziorkiem związana jest miejscowa legenda mówiąca o smoku porywającym dziewczęta mieszkające w okolicznych wioskach. W odwecie smok miał zostać zabity, a z oka bestii popłynęła jedna łza dająca początek Blue Eye.
 • Jezioro dopiero niedawno zostało otworzone dla turystów oraz mieszkańców Albanii, ponieważ wcześniej dostęp do niego miała tylko komunistyczna elita. Enver Hodża, sekretarz komunistycznej Albańskiej Partii Pracy, traktował ją jako własność prywatną.
 • Blue Eye to piękne miejsce, a wieczorami można je odwiedzić, nie płacąc za bilet wstępu. Plusem jest też zdecydowanie mniej osób.

Wlora

Jaka jest religia w Albanii JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 34 JoinTrip.pl

Trzecie pod względem mieszkańców miasto w Albanii. Położona jest na styku Morza Adriatyckiego i jońskiego, można to odczuć podczas kąpieli. W jednym momencie czujecie ciepło, a podmuchem wiatru przychodzi zimny prąd i przyprawia was o gęsią skórkę. Bardzo ciekawe doświadczenie. 

Miasto posiada długie wybrzeże, które liczy około 19 km. Więc jeśli lubicie plażować to miejsce zdecydowanie dla Was. Uwaga jest tu dość głośno i niektóre plaże to jedna wielka imprezownia! Jeśli lubicie Ciszę i spokój to zajrzyjcie do akapitu “najpiękniejsza plaża” 

Jeśli wieczorem macie ochotę na spacer, to wzdłuż wybrzeża ciągną się stragany z pamiątkami, domowymi wyrobami czy barami. Na pewno nie będziecie się nudzić! 

Niedaleko naszego noclegu mieliśmy świetny lokal z owocami morza i szczerze polecamy! 

Jeśli będziecie w okolicy to Restorant Amantia jest świetnym wyborem na obiadokolacje. Znajdziecie tu krewetki, ośmiornice, mule czy kalmary oraz pyszne domowe wino. My nie dość, że zjedliśmy pyszną kolację, to w oczekiwaniu na nią mogliśmy podziwiać piękny zachód słońca. 

Berat — miasto tysiąca okien

Ile trwa podroz do Albanii samochodem jointrip JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 35 JoinTrip.pl

Berat, znane również jako „Miasto Tysiąca Okien”, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast w Albanii. Leży w środkowej części kraju, na zachodnim zboczu góry Tomorr. Berat jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i przyciąga turystów swoją unikalną architekturą, historią i urokiem.

Na miejscu warto zwrócić uwagę na malownicze, wąskie uliczki, których w Beracie nie brakuje. Co ciekawe na co dzień mieszkają ludzie. Droga na szczyt, do zamku jest kręta i kamienista, ale dla zobaczenia panoramy warto się przespacerować na samą górę. 

Na zwiedzanie Beratu dobrze jest zaplanować cały dzień. Tak, aby na spokojnie odwiedzić wszystkie atrakcje i zabytki. Przed zwiedzaniem warto zajrzeć do Shtëpia e Kafes Gimi na filiżankę kawy. 

Podsumowując, Berat to urokliwe miasto w Albanii, które urzeka swoją architekturą, historią i atmosferą. Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych miast, kultury i wspaniałych krajobrazów, Berat z pewnością spełni Twoje oczekiwania. To miejsce, które zapewni Ci niezapomniane wrażenia.

Ile trwa i kosztuje podroz do Albanii samolotem JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 36 JoinTrip.pl

Durres

Dokumenty i ubezpieczenie turystyczne w albanii JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 37 JoinTrip.pl

Jeśli będziecie w Durres, chociaż na chwile to w waszym wakacyjnym planie nie może zabraknąć oglądania zachodu słońca. Widok jest magiczny, a okolica piękna i sprzyja do wieczornych spacerów. Tu zdecydowanie warto przespacerować się wzdłuż wybrzeża i na molo. 

Plaże niestety, ale były brudne. Nie zauważyliśmy, aby ktoś plażował. Była to najbrudniejsza część wybrzeża, jaką przez całą naszą wyprawę widzieliśmy. Jeśli planujecie wakacje w Durres to dobrze to przemyślcie. Albania ma dużo pięknych miejsc do zaoferowania. 

Jest to miejsce, w którym wystarczy zatrzymać się na chwile, ponieważ zwiedzanie go zajmie wam kilka godzin razem z posiłkiem. 

Dokumenty i ubezpieczenie turystyczne w albanii jointrip JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 38 JoinTrip.pl

Tirana

Internet w Albanii jointrippl JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 39 JoinTrip.pl

Ostatni punkt na mapie naszych Albańskich wakacji. Tirana to miasto, które skutecznie łączy historię z nowoczesnością. Podczas spaceru po centrum miasta odkryliśmy fascynujące kontrasty – od starych, kolorowych budynków w stylu osmańskim po nowoczesne wieżowce. 

W centrum znajduje się sporo kawiarni, restauracji, barów, sklepów i lokalnych targów – to raj dla miłośników dobrej lokalnej kuchni. 

Podsumowanie

Albania dalej jest tańszym wyborem na wakacje niż np. Włochy – zjecie tu obiad poniżej 10 euro. Idealnie zarezerwować sobie na jej zwiedzanie 14 dni z czego warto spędzić tydzień na północy.

Tu możecie odwiedzić stolicę, Lezhe, jezioro Koman, Okręg Kruja i podziwiać widok na Góry Przeklęte. Chyba, że wolisz wylegiwanie na samej plaży wtedy najlepszym wyborem będzie południe Albanii. Lokalne busy zawiozą Cię na przepiękne plaże.  

Internet w Albanii JoinTrip.pl
Wycieczka do Albanii na własną rękę, czyli co warto zobaczyć? Zaplanuj wczasy last minute. 40 JoinTrip.pl

Jeśli ciekawi Cię, jak spakować się w bagaż podręczny, to mamy dla Ciebie taki poradnik!

Cześć!
Tu Asia i Grzesiek
Cieszymy się, że znaleźliście drogę do naszego bloga, który poświęcony jest tym co kochamy najbardziej czyli podróżowaniu. Jeśli szukacie wspaniałych miejsc do zwiedzania, niepowtarzalnych doświadczeń i możliwości poznania lokalnej kultury, to jesteście we właściwym miejscu.

Tutaj znajdziecie wiele porad, inspiracji i informacji na temat miejsc, które warto zobaczyć. W naszych wpisach skupiamy się nie tylko na popularnych atrakcjach turystycznych, ale również na tych mniej znanych, które skrywają w sobie wiele uroku i tajemnic.

Jesteśmy przekonani, że podróże to nie tylko piękne miejsca i zwiedzanie, ale także poznawanie ludzi, kultury i lokalnej tradycji. To wszystko znajdziecie na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że będziecie czerpać z naszych wpisów wiele inspiracji i przydatnych wskazówek, a każda Wasza podróż będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Serdecznie witamy Was na naszym blogu i życzymy miłego czytania!

Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz,
a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *