Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

jointrip.pl Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

Spis Treści

Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem

Lot samolotem dla wielu osób wiąże się z dyskomfortem, które powoduje zatkane ucho. U niektórych osób jest to chwilowy problem, który po paru minutach znika.

U drugich ból ucha jest mocniejszy i powoduje, że lot staje się nie do wytrzymania. Warto dlatego poznać metody, które mogą pomóc i rozwiążą problem z zatkanym przewodem słuchowym.

Zatkane ucho – dlaczego?

Problem ze słuchem podczas lotu samolotem jest powiązany w dużej mierze ze zmianą wysokości. Główną rolą w tym procesie odgrywa wewnętrzna część ucha zwana trąbką Eustachiusza, która pomaga wyrównać ciśnienie pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. Jest to mały kanał z błoną bębenkową.

Dlatego też przy starcie samolotu trąbka Eustachiusza nie daje rady nadążyć ze szybkimi zmianami, a ciśnienie w uchu rośnie, przez co powoduje ból.

Każdy samolot jest wyposażony w stabilizator ciśnienia, jednak zmiana jest zbyt gwałtowna, przez co pojawia się dolegliwość zatykanego ucha.

Zatkane uszy podczas lotu samolotem – czy coś mi grozi?

Sposoby na zatkane uszy podczas lotu samolotem jointrippl, zatkane uszy
zatkane uszy

W szczególności trzeba uważać, gdy podróżuje się z przeziębieniem lub infekcją zatokową. Wówczas zmiana ciśnienia może być bardziej odczuwalna.

Pojawić się mogą nawet zawroty głowy. Objawy te mogą trwać nawet do kilku godzin. Może wystąpić również silny ból, utrata słuchu, krwawienie z uszu czy uczucie wirowania. Wraz z ostatnim objawem mogą pojawić się wymioty.

W najgorszym wypadku może dojść nawet do pęknięcia błony bębenkowej. W medycynie ta dolegliwość związane z uchem podczas lotu nosi nazwę barotraumy.

Na co warto szczególnie uważać?

  • Na dolegliwości u dzieci, u których trąbka Eustachiusza jest krótsza,
  • na dysfunkcję trąbki, która jest jednak bardzo rzadkim zaburzeniem,
  • na katar sienny i inne dolegliwości związane z błoną śluzową nosa,
  • na przeziębienie,
  • na infekcje ucha środkowego,
  • na płyn w uchu i nadmiar woskowiny,
  • na zapalenie zatok, polipy nosa, zapalenie migdałków,
  • na spanie w samolocie podczas startu i lądowania.

Jeżeli występują u ciebie wyżej wymienione dolegliwości, warto pomyśleć nad przełożeniem podróży samolotem.

Co zrobić, aby odetkać ucho, będąc w samolocie?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zrównoważyć ciśnienie w uszach. Bardzo popularne jest żucie gumy lub twardych pokarmów, np. jabłka czy marchewki.

Poprzez żucie zmuszamy mięśnie twarzy do pracy, a połykanie dodatkowo zmniejsza uczucie zatkania uszu. Ta metoda jest odradzana dla osób, które są skłonne do obrzęków ciała.

Podczas żucia połyka się powietrze, co powoduje obrzmienia. Dla takich osób proponuje się alternatywne metody: ziewanie oraz manewr Vasalvy i Toynbee.

Jak odetkać ucho – domowe sposoby

Jest kilka sprawdzonych sposobów na odetkanie uszu. Podczas podróży samolotem możesz spróbować m.in.:

  1. Wykonać manewr Valsalvy – musisz delikatnie wydmuchiwać powietrze przez nos przy jednoczesnym zamknięciu ust i ściskaniu nosa.
  2. Poruszać mięśniami ust – poruszaj mięśniami szczęki żując lub ssąc twarde cukierki. Przełykanie śliny, wody lub innego napoju może pomóc w odetkaniu uszu w trakcie lotu. U dzieci poleca się picie oraz smoczek, który rozluźni mięśnie ust.
  3. Wywołać ziewanie – ruch ten aktywuje kości i mięśnie twarzy, przez co pozwoli pozbyć się dyskomfortu w czasie lotu.
  4. Zastosować dostępne spreje – popularne są aerozole do nosa i krople do uszu, które można kupić w aptece. Łagodzą one pojawiający się dyskomfort.
  5. Używać gorących kompresów – ciepło w okolicy ucha łagodzi ból. Możesz np. przyłożyć chusteczkę namoczoną w ciepłej wodzie.
  6. Włożyć zatyczki – są dostępne także specjalne zatyczki do uszu, które pomagają uszom przystosować się do zmian ciśnienia.

Zatkane uszy w trakcie lotu – kiedy zgłosić się do lekarza?

Barotrauma uszu nie należy do poważnych schorzeń i można ją leczyć samodzielnie. Cięższe powikłania mogą wystąpić, gdy stan jest przewlekły lub doszło do uszkodzenia struktur ucha środkowego, lub ucha wewnętrznego.

Jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu i badania uszu za pomocą otoskopu sprawdzi, czy przyczyną problemów są zatkane uszy, które wystąpiły podczas lotu samolotem.

W razie problemów lekarz może przepisać leki lub wybrać te przyjmowane bez recepty. Dzięki temu funkcjonowanie trąbki Eustachiusza powinno wrócić do normy. W skrajnych przypadkach może być konieczna operacja, która polega na nacięciu błony bębenkowej w celu wyrównania ciśnienia.

Gdy ból jest naprawdę silny i nie ustaje, należy koniecznie udać się do lekarza w celu zbadania kanału słuchowego.

Polecamy również nasz wpis o tym czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym?

Cześć!
Tu Asia i Grzesiek
Cieszymy się, że znaleźliście drogę do naszego bloga, który poświęcony jest tym co kochamy najbardziej czyli podróżowaniu. Jeśli szukacie wspaniałych miejsc do zwiedzania, niepowtarzalnych doświadczeń i możliwości poznania lokalnej kultury, to jesteście we właściwym miejscu.

Tutaj znajdziecie wiele porad, inspiracji i informacji na temat miejsc, które warto zobaczyć. W naszych wpisach skupiamy się nie tylko na popularnych atrakcjach turystycznych, ale również na tych mniej znanych, które skrywają w sobie wiele uroku i tajemnic.

Jesteśmy przekonani, że podróże to nie tylko piękne miejsca i zwiedzanie, ale także poznawanie ludzi, kultury i lokalnej tradycji. To wszystko znajdziecie na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że będziecie czerpać z naszych wpisów wiele inspiracji i przydatnych wskazówek, a każda Wasza podróż będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Serdecznie witamy Was na naszym blogu i życzymy miłego czytania!

Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz,
a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *