Najczęstsze choroby tropikalne
Czym są? Choroby tropikalne to nic innego, jak dolegliwości typowe dla regionów, w których panuje klimat tropikalny. Do najczęstszych schorzeń należą: malaria, ameboza, dur brzuszny, leiszmanioza i denga.
Jeżeli planujesz wyjazd w tropikalne części świata, odpowiednio przygotuj się do podróży. Profilaktyka jest najważniejsza, więc warto zabezpieczyć się przed zachorowaniem na choroby tropikalne. Dzięki artykułowi zapoznasz się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi specyfiki chorób i profilaktyki.
Choroba tropikalna – czym jest?
Choroba tropikalna to określenie stosowane dla chorób, które występują na terenach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Występowanie wirusów jest głównie związane z warunkami tam panującymi. Zalicza się do nich między innymi klimat. Wpływ na przenoszenie chorób mają także warunki higieniczne, sposób przygotowywania jedzenia czy obecność przenosicieli patogenicznych.
Zakażenie chorobą może mieć podłoże pasożytnicze, bakteryjne lub wirusowe, a do zakażenia dochodzi z udziałem wektorów lub w sposób bezpośredni. Organizmy, które przenoszą bakterie to: komary, kleszcze, muchy, pchły. Dlatego do zarażenia może dojść w naprawdę w łatwy sposób.
Podejrzewasz u siebie chorobę tropikalną? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza medycyny tropikalnej.
Przykładowe kraje tropikalne to m.in:
- Tajlandia, Malezja (Azja)
- Liberia, Uganda (Afryka)
- Kuba, Jamajka (Ameryka Południowa i Środkowa)
Tropikalne choroby zakaźne – jak się chronić?

Przede wszystkim trzeba chronić się przed ukąszeniami owadów. Większość chorób jest przenoszona przez komara. W celach profilaktycznych w czasie podróży warto używać repelentów, moskitiery oraz nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami.
Dzięki temu unikniesz choroby endemiczne takiej, jak:
- żółta febra – występuje w Ameryce Południowej i Afryce Subsaharyjskiej. Szczepienia na tę chorobę są obowiązkowe w wielu krajach,
- malaria – występuje głównie w Afryce Subsaharyjskiej oraz Ameryce Łacińskiej i Azji Południowej,
- japońskie zapalenie mózgu (JE) – występuje w Południowo-wschodniej Azji.
Dlaczego warto się szczepić?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że każdy Europejczyk nie posiada żadnej odporności na tropikalne choroby, co zwiększa podatność na infekcje oraz wystąpienie niechcianych powikłań. Podróże w tropiki wiążą się z długim lotem, który jest wyczerpujący, a to wpływa na osłabienie organizmu. Szczepionka jest bardzo ważnym elementem profilaktycznym. Lepiej zawczasu się zaszczepić niż narazić się na chorobę i ciężką diagnostykę.
Najczęstsze choroby tropikalne – lista

Do najpopularniejszych chorób tropikalnych należą:
- malaria
- ameboza
- dur brzuszny
- denga
- leiszmanioza
- żółta gorączka (żółta febra)
Malaria – pasożytnicza choroba
Malarię może wywoływać aż pięć gatunków pasożytów Plasmodium, przy czym dwa z nich są najgroźniejsze, a należą do nich: P. falciparum, P. vivax. W ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań tą chorobą wśród osób podróżujących z Polski. W dużej mierze za wywołanie zakażenia odpowiedzialne są samice komarów z gatunku Anopheles. Obszarami najbardziej zagrożonymi są: Kenia, Tanzania, Wyspy Salomona i niektóre z krajów Oceanii.
Pierwsze objawy malarii pojawiają się po okresie wylęgania. W zależności od zarodźca może to trwać od 7-14 dni, a nawet od 7-30 dni. Jakich objawów się spodziewać?
- wysokiej gorączki z dreszczami,
- bólów głowy,
- nudności,
- wymiotów,
- biegunki,
- obfitych potów,
- bóli mięśniowych, a w tym bólów kręgosłupa, bólów brzucha,
- objawów neurologicznych,
- zaburzenia świadomości,
- kaszlu,
- duszności,
- brak apetytu.
Do najczęstszych powikłań należy niedokrwistość i żółtaczka. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Ameboza – choroba przewodu pokarmowego
Ameboza nazywana jest pełzakowicą. Jest to pasożytnicza choroba tropikalna, która atakuje przewód pokarmowy. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, podczas spożywania jedzenia, na którym znajduje się cyst pierwotniaka. Objawy, które mogą się pojawić to:
- biegunka ze śluzem i krwią,
- kolkowe bóle brzucha
- nudności
- gorączka
Denga – wirusowa choroba tropikalna
Denga to choroba tropikalna, za którą odpowiada infekcja wirusem dengi. Patogen ten przenoszą komary. Podczas przebiegu dengi mogą pojawić się takie objawy jak:
- gorączka
- bóle głowy
- bóle mięśni
- bóle stawów
- wysypka przypominająca wysypkę podczas odry
Dur brzuszny – choroba bakteryjna
Dur brzuszny to bakteryjna choroba tropikalna. Wywołują ją pałeczki Salmonelli enterica. Powodem zakażenia są najczęściej nieumyte owoce, brudna woda czy po prostu obecność chorobotwórczych bakterii w otoczeniu. Objawami tej choroby są:
- zapalenie spojówek
- gorączka
- ból brzucha
- zmiany skórne, tzw. różyczka durowa, która może występować w okolicach klatki piersiowej lub nadbrzusza
W ciężkim przebiegu choroby może dojść do powiększenia śledziony, wątroby, węzłów chłonnych oraz do pogorszenia pracy serca.
Leiszmanioza – choroba o różnej postaci
Leiszmanioza to choroba pasożytnicza. Pasożyty są przenoszone jak w poprzednich przypadkach, przez komary. Najczęściej jest spotykana u turystów, którzy wracają z Bliskiego Wschodu lub Morza Śródziemnego. Choroba ta przybiera różne postaci:
- trzewna (czarna febra) – najbardziej groźna postać, a jej objawy to: gorączka, obfite poty, anemia, nudności, spadek masy ciała, szary odcień skóry, obrzęki, powiększona śledziona,
- skórna (biały trąd) – jej objawy to: martwica, owrzodzenie skóry, trudne gojenie ran, które widoczne są na szyi, twarzy i kończynach,
- śluzówkowo-skórna – objawy to: uszkodzenie tkanek miękkich oraz nosa, w wyniku czego dochodzi do zniekształceń twarzy.
Podsumowanie
Wiesz już wszystko o specyfice chorób tropikalnych. Znajomość objawów nie uchroni cię przed zakażeniem, więc pamiętaj używaniu repelentów, moskitier oraz noszenie ubrania z długimi rękawami i nogawkami.
Zastanów się również nad zaszczepieniem na choroby, które są popularne w miejscu, do którego wybierasz się na wakacje.
Polecamy też wpis, czego nie można mieć w bagażu podręcznym, to może Cię uratować!
P.S Pamiętaj, że możesz zapisać się do naszego newslettera, jeżeli zależy Ci, aby być na bieżąco z nowościami na naszym blogu.