Międzynarodowe Prawo Jazdy – Wydanie Prawa Jazdy w 3 Dni

Międzynarodowe Prawo Jazdy – Wydanie Prawa Jazdy w 3 Dni

miedzynarodowe prawo jazdy, prawo jazdy miedzy narodowe

Spis Treści

Międzynarodowe prawo jazdy jak uzyskać?

Podczas planowania naszej podróży do Azji, okazuje się, że musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Szczepienia, lista przydatnych rzeczy, ale również międzynarodowe prawo jazdy, którego niektóre kraje wymagają. Wiec jeśli tak jak my wyjeżdżasz do innego kraju i chcesz, tam kierować pojazdami sprawdź, czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Czym jest prawo jazdy międzynarodowe?

Jest to dokument, którym posługujemy się poza granicami Unii Europejskiej — dzięki któremu będziemy mogli kierować pojazdami, na które mamy uprawnienia. Oczywiście do wydania międzynarodowego prawa jazdy będziemy potrzebować ważne polskie prawo jazdy, które potwierdza nasze uprawnienia.

Możemy uzyskać dwa rodzaje dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, pierwszy z nich to dokument w krajach z Konwencją Wiedeńską zaś drugi z Konwencją Genewską. Tu możesz sprawdzić jakich uprawnień do kierowania pojazdami potrzebujesz i sprawdzisz, czy w wybranym przez Ciebie kraju obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy wg jednej z konwencji. Wtedy masz pewność czy musisz wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.  

Kto może otrzymać prawo jazdy międzynarodowe?

Międzynarodowe prawo jazdy, może otrzymać każdy, kto posiada ważny dokument krajowego prawa jazdy.

Nie musimy osobiście wyrabiać prawa jazdy międzynarodowego. Możemy skorzystać z pełnomocnika np. rodzica bądź rodzeństwa, któremu udzielimy pełnomocnictwa. Warto jednak pamiętać, że uzyskać międzynarodowe prawo jazdy możemy w dowolnym starostwie.

Jednak z doświadczenia wiem, że warto zasięgnąć porady konkretnego starostwa, jaki dokument musimy przygotować, jeśli chcemy załatwić tę sprawę właśnie przez pełnomocnika. 

Jakie dokumenty potrzebuję do złożenia wniosku o prawo jazdy międzynarodowe? 

Aby móc ubiegać o prawo jazdy międzynarodowe, potrzebne będzie szereg dokumentów (i nie tylko), aby cała procedura przebiegła szybko i sprawnie.

 1. Wniosek do starostwa
 2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
 3. Zdjęcie w kolorze o wymiarach 35 x 45 mm. Tutaj znajdziesz wytyczne do zdjęcia do prawa jazdy.
  • Wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, przedstawiający osobę w pozycji frontalnej patrzącą na wprost z otwartymi oczami (osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami)
 4. Ksero aktualnego prawa jazdy wydanego przez polski organ (przód i tył). Możliwe, że będzie potrzebny oryginał do wglądu, więc warto, jest mieć, go pod ręką.
 5. Dowód, potwierdzający płatność za wydanie prawo jazdy (koszt około 35 PLN) uzyskasz w kasie. W przypadku przesyłania dokumentów pocztą — przelew zrób na numer konta starostwa podany na stronie. Dołącz do dokumentów potwierdzenie zapłaty.
 6. Oświadczenie, iż znamy artykuł e art. 233 § 1 kk., który mówi nam o tym, że za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą grozi nam kara. Wzór oświadczenia.
 7. Kolejne oświadczenie tym razem związane z ustawą o kierujących pojazdami. Wzór oświadczenia.
 8. Orzeczenie o niepełnosprawności osoby starającej się otrzymać międzynarodowe prawo jazdy. (W przypadku osób z niepełnosprawnością wymagane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

 

Co zrobić po przygotowaniu dokumentów i zdjęcia?

Kiedy masz już przygotowane wszystkie dokumenty. Musisz złożyć je w starostwie powiatowym. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

 • osobiście w wybranym przez Ciebie starostwie,
 • przy pomocy pełnomocnika,
 • pocztą do wybranego starostwa.

Ile kosztuje prawo jazdy międzynarodowe?

Koszt prawa jazdy międzynarodowego zależy od ilości wyrobionych dokumentów. Jeśli chcesz dostać dwa dokumenty prawa jazdy — jeden zgodny z konwencją genewską i drugi zgodny z konwencją wiedeńską to zapłacisz 71 zł.

Jeśli potrzebujesz tylko jednego dokumentu, wyłączenie według jednej konwencji to jego koszt będzie wynosił 35 zł. Wpłatę można dokonać w kasie urzędu, gdzie otrzymasz potwierdzenie opłaty (zanieś potwierdzenie opłaty do pokoju razem z wnioskiem i dokumentami). Koszt jest mniejszy niż za lokalne prawo jazdy.

Jak długo trzeba czekać na międzynarodowe prawo jazdy?

Prawo jazdy międzynarodowe powinieneś otrzymać w terminie trzech dni roboczych od momentu poprawnego złożenia wszystkich dokumentów i opłaty. Urzędnik poinformuje Cię, w dniu złożenia dokumentów, że przyjęto Twój wniosek oraz potwierdzi datę otrzymania decyzji.

Zazwyczaj takie prawo jazdy będzie gotowe od ręki.

Jeśli z jakiś powód (najczęściej formalnych) urzędnik odmówi Ci wydania międzynarodowego prawo jazdy międzynarodowego, możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni.

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Prawo jazdy według Konwencji Genewskiej (takiego potrzebowaliśmy) wygląda w następujący sposób:

miedzynarodowe prawo jazdy, prawo jazdy miedzy narodowe

Jeżeli szukasz więcej porad podróżniczych, zapraszamy do przeglądnięcia naszego bloga!

Cześć!
Tu Asia i Grzesiek
Cieszymy się, że znaleźliście drogę do naszego bloga, który poświęcony jest tym co kochamy najbardziej czyli podróżowaniu. Jeśli szukacie wspaniałych miejsc do zwiedzania, niepowtarzalnych doświadczeń i możliwości poznania lokalnej kultury, to jesteście we właściwym miejscu.

Tutaj znajdziecie wiele porad, inspiracji i informacji na temat miejsc, które warto zobaczyć. W naszych wpisach skupiamy się nie tylko na popularnych atrakcjach turystycznych, ale również na tych mniej znanych, które skrywają w sobie wiele uroku i tajemnic.

Jesteśmy przekonani, że podróże to nie tylko piękne miejsca i zwiedzanie, ale także poznawanie ludzi, kultury i lokalnej tradycji. To wszystko znajdziecie na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że będziecie czerpać z naszych wpisów wiele inspiracji i przydatnych wskazówek, a każda Wasza podróż będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Serdecznie witamy Was na naszym blogu i życzymy miłego czytania!

Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz,
a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *