Czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym?
Wybierasz się na wycieczkę, ale nie wiesz, co możesz wnieść na pokład samolotu? Oszczędź sobie nerwów i spokojnie przygotuj walizkę, aby przelot samolotem minął bezproblemowo.
Od odprawy, po wejście na pokład samolotu i cały lot. W artykule omówimy aspektu dotyczące przewozu bagażu podręcznego, a więc dowiesz się, co wolno przewozić, a co jest surowo zabronione.
Wymiary bagażu podręcznego
Zacznijmy od podstaw, czyli wymiarów, które musi spełniać Twój bagaż. Linie lotnicze dopuszczają wniesienie na pokład jednego, niewielkiego bagażu. Nieważne czy skorzystasz z torby lub plecaka. To do ciebie należy wybór. Ich dopuszczalne rozmiary wynoszą około 50 x 40 x 20 cm, a waga 8–10 kg.
W tańszych liniach ten standard jest trochę inny i plecak lub mini walizka musi mieć wymiary 40 x 25 cm x 20 cm, aby zmieściła się pod siedzeniem poprzedzającego fotela. Istnieje też opcja, aby wykupić bagaż kabinowy, a jego waga nie powinna przekraczać 10 kg.
Dla osób, które wybierają się na dłuższy wypoczynek, dobrym wyborem będzie wybrać bagaż podręczny i rejestrowany. Każdy pasażer może za dodatkową opłatą przewieźć w luku bagażowym trzy sztuki bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar to 81 cm x 119 cm x 119 cm, a waga 20 kg.
Jednakże wymiary i waga mogą się często różnić, więc najlepiej sprawdź informacje na ten temat na stronie przewoźnika.
Co można mieć w bagażu podręcznym?

Przede wszystkim pamiętaj, że rzeczy do bagażu podręcznego trzeba pakować z głową. Dlaczego? Każda linia lotnicza ma rygorystyczne limity, które obejmują zarówno objętość, jak i ilość.
Wszystkie zabrane przedmioty muszą się mieścić. Przykładowo napoje i kosmetyki podlegają tym samym ograniczeniom, lecz w przypadku baterii jest już inaczej. Co więc wolno zabrać na pokład samolotu? Będą to m.in:
- Napoje alkoholowe, wody i napoje – w sumie maksymalnie 1 litr płynów w małych pojemnikach do 100 ml.
- Kosmetyki – dozwolona ilość to 1 litr płynów małych opakowaniach do 100 ml.
- Powerbank – dwie sztuki, maksymalna pojemność do 40000 mAH (160 Wh). Jednakże nie możesz ich używać w samolocie.
- Baterie, akumulatorki – zawierające ogniwa lub akumulatory litowo-metalowe lub litowo-jonowe z maksymalną zawartością litu 2g.
- Jedzenie – produkty spożywcze w stanie stałym (np. batoniki lub kanapki); jogurt, dżem albo galaretka są traktowane jak płyny.
- Odzież wierzchnią – sweter, kurtka, żakiet czy marynarka. Pamiętaj, że muszą też przejść kontrolę bezpieczeństwa tak jak elektronika.
- Sprzęt medyczny – np. ciśnieniomierz.
- Leki – pamiętaj, aby zabrać ze sobą zaświadczenie o chorobie, wraz z nimi możesz posiadać leki w bagażu podręcznym.
Parę dni przed planowanym wylotem sprawdź regulamin przewoźnika. Dzięki temu będziesz mieć pewność, co możesz wziąć, a co jest zabronione. Warto również dodać, że produkty zakupione w strefie wolnocłowej są wyłączone z wszelkich limitów i je możesz zabrać na pokład. Np. napoje na czas lotu możesz zakupić po odprawie, w strefie odlotów.
Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym – przedmioty niedozwolone
Bez względu na kierunek podróży i linię, nie wolno Ci spakować do bagażu podręcznego:
- ostre przedmioty, za pomocą których można skrzywdzić innego pasażera lub siebie i dotyczy to każdego ostrza (np. brzytwa, noże, nożyczki, nawet łyżwy). Tu warto się zatrzymać, na niektórych lotniskach dopuszczą, abyś wziął scyzoryk nieprzekraczający 6 cm. Nie jest o jednak stałą regułą.
- broni palnej,
- substancji wybuchowych (np. sztuczne ognie czy fajerwerki), łatwopalne (sprężone gazy, pojemniki z gazem, farby, gaz do zapalniczek, zapałki) czy radioaktywne,
- substancji trujących lub przyczyniających się do korozji,
- alkoholu powyżej 70%.
Całą listę rzeczy, których nie wolno wnosić znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Ile alkoholu można przewieźć samolotem?
Jeśli zamierasz podróżować między dwoma krajami Unii Europejskiej, to w bagażu rejestrowanym i podręcznym możesz łącznie przewieźć:
- do 10 l alkoholi spirytusowych, które mają od 24 do 70%,
- lub do 20 l wzmocnionego wina,
- lub do 90 l wzmocnionego wina, jeśli jest musujące 60l (maksymalnie 24% alkoholu)
- lub do 110 litrów piwa.
W przypadku podróży po krajach spoza Unii Europejskiej możesz spakować do bagażu:
- do 1 litra alkoholi spirytusowych,
- do 4 litrów wina,
- lub do 16 litrów piwa.
Ile papierosów można wziąć do samolotu?
Jeśli przelatujesz pomiędzy krajami Unii Europejskiej, możesz zabrać:
- do 1 kg suszu tytoniowego,
- do 200 cygar,
- do 400 cygaretek,
- do 800 papierosów.
Gdy wybierasz się do kraju spoza Unii, możesz zabrać:
- do 250 g suszu tytoniowego,
- do 50 cygar,
- do 100 cygaretek,
- do 200 papierosów.
Czego nie wolno przewozić przez granicę?
Wiesz już, co możesz przewozić i jakich przedmiotów nie wolno zabierać do bagażu podręcznego. Jednak ważnym zagadnieniem jest to, czego nie możesz mieć w bagażu, przekraczając granice kraju.
- przedmiotów – lub odzieży zrobionej ze skóry czy innych elementów pochodzenia zwierzęcego,
- roślin – gdy są na liście zagrożonych gatunków,
- antyków – stare książki, mapy itp.
Dozwolona zawartość bagażu – upewnij się
Jeśli parę dni przed wylotem dalej masz wątpliwości, jakie rzeczy możesz przewieźć w bagażu podręcznym – upewnij się i sprawdź informacje na stronie linii lotniczych lub zadzwoń na infolinię.
Pamiętaj, że w każdym kraju mogą obowiązywać inne zasady. Tym bardziej pilnuj się, gdy będziesz się poruszać po krajach, które nie należą do UE.
Miej na uwadze, że przekroczenie limitów wiąże się z karą finansową.
Może Ci się przydać nasz kolejny poradnik, który podpowiada jak spakować się w bagaż podręczny.